BRÝLE

dioptrické, sluneční, dětské, čočky

ČOČKY

kontaktní, nedioptrické, barevné

OSTATNÍ

lupy, dalekohledy, mikroskopy

MĚŘENÍ ZRAKU

zrakový test, vizualizace image

ČASTÉ OTÁZKY

RECENZE

KONTAKTY

AKTUALITY

Dioptrické i sluneční brýle

Jaké brýle vybrat?

Brýle výrazným způsobem ovlivňují vzhled obličeje a měly by proto doplňovat či zdůrazňovat vaši osobnost. Zároveň je při výběru správných obrub potřeba brát v úvahu styl života – brýle vás nesmí omezovat v obvyklých činnostech a musíte se v nich cítit co nejpřirozeněji, protože vás budou denně provázet. Výběr správných obrub proto není radno podcenit a uspěchat. Jak tedy brýlové obruby vybírat?

 

Šířka obličeje

 

Šířku brýlové obruby volíme ve vhodné proporci k šířce obličeje, přičemž oči by měly být zhruba uprostřed brýlového skla. S příliš širokými obrubami by se vaše oči zdály nepřirozeně blízko u sebe. Naopak příliš úzká obruba by mohla způsobovat bolesti hlavy a jiné obtíže utlačováním cév probíhajících v oblasti spánků.

 

Kořen nosu

 

Velikost a tvar kořene nosu je při volbě brýlových obrub rovněž nutné brát v úvahu. Kovové obruby opatřené nastavitelnými sedly lze individuálně upravit, avšak plastové obruby takové přizpůsobení téměř neumožňují. Plastová obruba proto musí na kořeni nosu od počátku pohodlně sedět.

 

Druhy a materiály brýlových obrub

 

Obruby se vyrábí z několika typů materiálů, především plastů a různých kovů - titanu, oceli a dalších, které se liší nejen vzhledově, ale i dalšími specifickými vlastnostmi. Rozlišujeme tři základní druhy obrub:

 

Obruby s očnicemi – rám očnice obepíná brýlové sklo po celém obvodu. Jedná se o jediný typ obrub, do nějž je možné vsadit minerální brýlová skla.

 

Poloobruby – očnice neprobíhá po celém obvodu a ponechává část okraje brýlové čočky obnaženou. Čočka je připevněná silonovým vlascem uchyceným v drážce po jejím obvodu. Do křehkého minerálního skla však nelze drážku vyfrézovat, proto je u tohoto typu obrub nutné volit plastovou brýlovou čočku.

 

Obruba bez očnic – brýlové čočky tvoří spojovací článek mezi stranicemi a nosníkem. K jednotlivým dílům jsou čočky připevněny pomocí šroubků. S těmito obrubami je nutné zacházet velmi opatrně – brýle nasazovat i sundávat zásadně oběma rukama a vždy je ukládat do pevného ochranného pouzdra. I v tomto případě se používají plastové brýlové čočky, především z materiálu Trivex.

 

Při volbě brýlových obrub je nutné zohlednit i citlivost pokožky na určité materiály. U kovů bývá nejčastější alergie na nikl. V takovém případě je vhodný titan, případně obruby s plastovými stranicemi nebo celoplastové. Při alergiích na změkčovadla v plastech naopak volíme obrubu kovovou.

 

 

Barva brýlové obruby

 

Barvu brýlových obrub vybíráme stejným způsobem jako u jiných doplňků. Měli bychom se řídit barevnu typologií, barvou vlasů i laděním obvyklých oděvů a šperků. Volba barvy je věcí osobního vkusu a tedy zcela individuální záležitost. Nabízíme alespoň několik obecně platných rad:

 

Střední až světlé tóny a teplé barvy jako je béžová, hnědá, kávová, zlatá, broskvová a jejich různé odstíny obvykle dobře ladí ke světlé pleti a světlým vlasům. Navíc zjemňují výrazné rysy obličeje.

Jasně bronzová nebo světle hnědá barva se hodí k většině typů pleti i barvám vlasů či oděvu.

Černovlasí a tmavě hnědovlasí mohou volit z většiny barev – výrazných i jemných, teplých i studených. Elegantní jsou červené, fialové, tmavě zelené nebo modré tóny.

Olivové a tmavé odstíny pleti obvykle dobře doplňují stříbrné, zlaté nebo průhledné obruby. Pokud upřednostňujete výrazné brýle, vybírejte mezi jasnými barvami, které tmavá pleť ještě zvýrazní.

 

Pokud máte oblíbenou barvu oděvů a doplňků, zvolte obruby stejné nebo doplňkové barvy podle barevného kruhu:

 

• modrá je doplňkovou barvou k oranžové

• modrozelená je doplňková k červenooranžové

• žlutozelená je doplňkovou k červenofialové

• fialová je komplementární ke žluté

• červená je doplňkovou barvou k zelené

• modrofialová je doplňková k žlutooranžové

 

Tvar obličeje

 

Tvar obličeje hraje při výběru obrub nezanedbatelnou roli. Stejně jako barva dokáže i tvar obruby zvýraznit nebo naopak zjemnit rysy vaší tváře. Při výběru tvaru obruby podle tvaru obličeje však nelze uplatnit žádná všeobecně platná pravidla, protože tvarů obličejů je nepřeberné množství a často spojují dva či více základních typů.

 

Obdélníkový tvar obličeje:

Obličej je dlouhý s vysokým čelem a vystouplými lícními kostmi. Tvar obruby by neměl rysy zdůrazňovat, ale naopak zjemňovat. Volíme spíše obruby s jemnější linií, širší s výraznější horní částí ve stylu poloobruby. Vyhněte se výrazným tvarům a barvám a příliš úzkým hranatým tvarům

 

Protáhlý tvar obličeje:

Obličej je spíše delší, avšak méně hranatý než obdélníkový, někdy s výraznějším nosem. Obruba by měla tvář zkracovat, k čemuž je ideální rám spíše s hlubšími než úzkými očnicemi. Vhodné mohou být detaily na bocích nebo stranicích, které tvář opticky rozšíří.

 

Kulatý tvar obličeje:

Délka a šířka obličeje jsou téměř shodné, čelo široké a tváře kulaté. Oblost obličeje zmírní hranaté geometrické tvary obrub, nejlépe kombinované s výraznými tvary nebo barvami stranic. Zvláště vhodné jsou tmavší barvy obrub.

 

Oválný tvar obličeje:

Délka obličeje je přibližně 1,5násobek šířky, s vystouplejší lícními kostmi a jemně zaoblenou linií brady

K tomuto typu obličeje ladí většina tvarů a stylů obrub, avšak vždy v přiměřené velikosti k obličeji.

 

Čtvercový tvar obličeje:

Délka a šířka obličeje jsou shodné, linie čelisti je pravoúhlá s širší bradou. Pro změkčení hranatosti tváře jsou vhodné spíše oválné tvary obrub nebo rámy širší než samotná tvář. Vyhněte se příliš úzkým hranatým tvarům, které by rysy obličeje naopak zdůraznily.

 

Srdcový tvar obličeje:

Linie čelisti je ostřeji zkosená k úzké bradě, ústa jsou malá a lícní kosti a čelo naopak širší. Při výběru obruby hledejte mezi oválnými nebo pravoúhlými tvary, vhodné mohou být poloobruby, kdy nevýrazná spodní hrana nezdůrazní linii brady. Vyvarujte se rámů s širší horní částí, které by kopírovaly tvar obličeje.

PARTNEŘI:

Nabízíme široký sortiment kvalitních brýlových obrub dioptrických,
dioptrických dětských a dioptrických ochranných brýlí světových značek:

 

Dioptrické ochranné a pracovní brýle

Vedle běžných dioptrických, slunečních a dětských brýlí nabízíme i ochranné a pracovní brýle včetně dioptrických splňujících přísné bezpečnostní normy pro použití při různých pracovních činnostech.

Kde je koupím?

Všechny typy brýlí jsou k dostání a k vyzkoušení na všech

NAŠICH POBOČKÁCH

Pobočky:

Služby:

Sledujte nás:

Brno, Hybešova 30:

 

Po-Pá 8.30-17.00

So zavřeno

tel.: +420 734 346 714

 

Brno, Gajdošova 54:

 

Po 8.00-12.00, 12.30-16.00

Út 8.00-12.00, 12.30-17.00

St, Čt 8.00-12.00, 12.30-16.00

Pá 8.00-12.00, 12.30-15.00

So zavřeno

tel.: 731 617 177

Brno, Vídeňská 22b:

 

Po-Pá 8.30-17.00

So zavřeno

tel.: 731 494 189