Vážení zákazníci, všechny naše optiky budou od 23 do 27 prosince 2024 z důvodu dovolených zavřeny. Děkujeme za pochopení.
Brýle jsou velmi křehký nástroj, který nám zásadně usnadňuje každodenní činnosti, proto vyžadují pozorné a opatrné zacházení. Díky tomu nám pak mohou sloužit opravdu spolehlivě a dlouho. Vyhnout bychom se měli především zbytečně nešetrnému zacházení a situacím, kdy nejčastěji hrozí jejich mechanické, tepelné či chemické poškození.
V prvé řadě vždy doporučujeme zastavit se s brýlemi pravidelně v naší optice a nechat si je odborně zkontrolovat. Nejen že vám poradíme, jak se o brýle starat, ale také vám v rámci servisu brýle srovnáme, aby vám dobře seděly, dotáhneme spoje a vyčistíme je v ultrazvuku.
Důležité je také mít minimálně jedny náhradní brýle. Pokud by se cokoliv stalo a vy brýle ztratíte nebo si je poškodíte, neocitnete se v úzkých, protože budete muset několik dní čekat na jejich opravu nebo zhotovení.
Jiří Peterka, zakladatel Optiky Valore
Každý, kdo musí nosit brýle na dálku nebo nutně potřebuje brýle na čtení či pracovní brýle na počítač, o tom ví své.
Nenasazujte si ani nesundávejte brýle pouze jednou rukou. Používejte vždy obě ruce, aby nedocházelo k pokřivení brýlí, rozlomení stranic či pantů, uvolňování šroubků nebo k jejich nerovnoměrnému opotřebení.
V tomto ohledu jsou nejcitlivější vrtané brýle bez obrub, které jsou velmi náchylné na neopatrné zacházení, proto se nehodí pro každého a pro některé aktivity.
Řada lidí si také s oblibou umisťuje dioptrické či sluneční brýle do vlasů. Tím opět hrozí nadměrné opotřebení, deformace obruby, a především roztáhnutí stranic. Zároveň to je jeden z nejčastějších případů, kdy nám brýle spadnou a rozbijí se.
Podobná výhrada platí i pro zavěšování brýlí nožičkou za tričko. Tak snadno se vám brýle rozbijí a spadnou při nenadálém pohybu nebo předklonu. Vše je pak dílem okamžiku. Hrozí také poškrábání skel při kontaktu s oblečením.
Nikdy si ani nečistěte brýlová skla o oblečení nebo hrubé textilie. Opět hrozí snadné odření povrchové vrstvy brýlových čoček.
Brýle také nikdy nikam nepokládejte skly a nenechávejte je jen tak mimo pouzdro ležet na stole, poličce, nočním stolku apod. Stejně jako není vhodné je nosit po kapsách, volně v tašce, v batohu apod. Vždy bychom je měli ukládat na bezpečné místo do pevného pouzdra, které uzavřeme. Opatrní také buďte, pokud si brýle zavěsíte na šňůrku, abyste s nimi o cokoliv nezavadili nebo se vám někde nezachytily.
Každodenní čištění brýlí je samozřejmostí, ideálně po ránu, než je začnete používat, nebo při jakémkoliv znečištění.
Brýle se nedoporučuje čistit horkou vodou, která může porušit povrchovou vrstvu brýlových čoček. Ideální je použít optický sprej, který na čočky nastříkáme z obou stran a vyleštíme je dosucha optickým mikrovláknem.
Při větších nečistotách brýle klidně opláchněte vlažnou vodou s jemným saponátem a očistěte dosucha k tomu určeným hadříkem.
Vyhněte se také čištění brýlových skel o oblečení, papírovými kapesníčky či nevhodnými saponáty.
Dioptrické i sluneční brýle se obvykle doporučuje chránit před vysokými teplotami. Například v létě je nenechávejte na rozžhavených místech, jako je palubová deska v autě, kovové plochy a také zpozorněte v blízkosti ohně. Vysoké teploty přes 50 °C mohou poškodit, pokřivit a znehodnotit konstrukci brýlových obrub i povrchovou úpravu skel, a tím výrazně snížit kvalitu a ostrost vidění.
Pokud jdete do sauny, páry, vířivky nebo na opalovačku do solária, brýle odložte do bezpečného pouzdra, abyste si je ochránili. Opatrnost se odporučuje také při vaření a pečení v kontaktu s vařící párou.
A samozřejmě dioptrické ani sluneční brýle neslouží jako ochrana očí např. při manuální práci (jako třeba štípání dříví, svařování apod.), dále při volnočasových aktivitách a některých sportech (hokej, fotbal, bojové sporty a mnohé další).
V těchto případech vždy používejte ochranné pracovní brýle, sportovní brýle, případně využijte jednorázové kontaktní čočky, nebo vám oční lékař a vaše oční ambulance poradí, zda je pro vás vhodná operace očí.
V neposlední řadě by veškeré brýle, ať jde o dioptrické sluneční brýle, fotochromatické brýle, multifokální brýle či polarizační brýle atd., neměly nikdy přijít do kontaktu s chemickými látkami, jako jsou kyseliny, rozpouštědla, lak na nehty, ale pozor i na laky na vlasy, parfémy, různé kosmetické přípravky či barvy na vlasy, které mohou brýle nevratně poškodit (rozleptat povrchovou vrstvu brýlových čoček či obrub). Při manipulaci s některou z těchto látek využívejte starší brýle nebo vhodné obranné pomůcky.
Vždy je vhodné mít s sebou po ruce pevné pouzdro na brýle, optický sprej na čištění skel a mikrovlákno pro jejich vyleštění.
Všechny tyto pomůcky, odborné poradenství, ale také servis pro vaše brýle, a především bohatý výběr moderních brýlových obrub vám nabízíme ve všech pobočkách naší optiky v Brně.
Těšíme se na vás v Optika Valore na ulicích Vídeňská, Hybešova a Gajdošova. Brzy na viděnou!
Mohlo by se vám líbit